13-05-2010Badanie ankietowe metodą Delphi
Wizja trendów rozwojowych i priorytetowych kierunków badań naukowych.
Szanowni Państwo,
Zapraszamy do udziału w pierwszej z dwóch rund badania eksperckiego Delphi organizowanego przez Instytut Technologii Drewna w ramach projektu (POIG.01.01.01-30-022/08):
„Foresight w drzewnictwie - scenariusze rozwoju badań naukowych w Polsce do 2020 roku", realizowanego w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 i współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Strategicznym celem Projektu jest stworzenie wizji długofalowego rozwoju badań naukowych w drzewnictwie - najkorzystniejszego dla innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora drzewnego, z uwzględnieniem aspektów społecznych.
Projekt ma się przyczynić między innymi do zdynamizowania współpracy sfery nauki z praktyką gospodarczą, skrócenia drogi „od pomysłu do wdrożenia", uatrakcyjnienia oferty prac badawczych w postaci nowych materiało- i energooszczędnych oraz ekologicznych technologii i produktów.
Dla wskazania kierunków badań, które zapewnią wzrost innowacyjności polskiego sektora drzewnego, niezbędna jest wiedza ekspertów - wiedza nie tylko wysoce specjalistyczna. Na to, jak ma wyglądać drzewnictwo w przyszłości powinni mieć bowiem wpływ wszyscy. Taką unikalną możliwość daje metoda delficka, której elementem jest załączona ankieta.
Ankieta obejmuje główne obszary badawcze z zakresu drzewnictwa, tj.:
- mechaniczny przerób drewna,
- kompozyty drzewne,
- celulozownictwo i papiernictwo,
- ochrona środowiska i bezpieczeństwo,
- ochrona drewna,
- bioenergia,
- ekonomika (i aspekty społeczne) drzewnictwa.
Można się odnieść do jednego z nich, do kilku lub do wszystkich obszarów. W poszczególnych obszarach badawczych, Państwa ocenie podlegają tezy specyficzne dla danego obszaru, a także uwarunkowania i efekty ich realizacji oraz okres, w jakim prawdopodobnie wystąpi zjawisko ujęte w tezie. Tezy zostały pogrupowane według głównych bloków tematycznych.
Po opracowaniu wyników tej rundy badania Delphi, zwrócimy się do Państwa ponownie, z prośbą o wzięcie udziału w II rundzie i powtórną ocenę prezentowanych zjawisk, tym razem w oparciu o załączone rezultaty obecnego badania (anonimowe, zagregowane).
Z góry dziękujemy za wyrażenie swojej opinii. Mamy nadzieję, że udział w badaniu, a następnie jego wyniki, staną się dobrą okazją do szerokiej dyskusji nad konieczną w gospodarce opartej na wiedzy - intensyfikacją współpracy nauki i przemysłu w procesie kreowania badań w tak szczególnej dziedzinie, jaką jest drzewnictwo.
Kierownik Projektu
Doc. dr hab. Ewa Ratajczak, prof. nadzw.
Wypełnienie ankiety do 22 maja 2010 roku.